Gry komputerowe i gry na urządzenia mobilne, są bardzo popularne i właściwie obecne w życiu dziecka od najmłodszych lat. Rodzice często, aby zająć czymś malucha, albo je uspokoić dają mu swojego smartfona i pozwala grać w proste układanki, czy łamigłówki. Z czasem pojawiają się pierwsze gry edukacyjne, strategiczne, przygodowe i inne. Nowoczesne technologie pozwalają na bardzo zaawansowane rozgrywki i pełne wcielenie się w rolę bohatera. Specjaliści zgodnie twierdzą, że gry mają duży wpływ na rozwój dzieci, wymieniają oni wiele ich gier, ale również wiele wad.

 

Zalety gier

 

 

Jedną z podstawowych zalet płynących z grania w gry komputerowe jest wyćwiczenie szybkości reakcji na bodziec, szczególnie na bodziec wzrokowy. Gry ćwiczą również pamięć oraz spostrzegawczość. Zależnie od typu gry, niektóre pozwalają dzieciom nabyć umiejętności samodzielnego podejmowania decyzji i strategicznego myślenia, oraz przewidywania konsekwencji. Gry pozwalają także na rozwój kreatywności i wyobraźni, oraz myślenia przestrzennego (jak np. Minecraft). Wielu wskazuje, że gry komputerowe poszerzają wiedzę z danych dziedzin oraz poprawiają umiejętności językowe (np. kiedy wersja gry jest obcojęzyczna lub istnieje możliwość porozumiewania się z osobami z innych krajów). Jeżeli gra wymaga długotrwałego zaangażowania uczy też cierpliwości. Wśród zalet można także wymienić kształtowanie umiejętności współpracowania w grupie. Osobnym gatunkiem są specjalne gry edukacyjne, które pozwalają mniejszym graczom np. poznać alfabet, cyferki, dowiedzieć się czym żywią się dane zwierzątka, albo czym charakteryzują się dane pory roku.

 

Wady gier

 

 

Jeżeli chodzi o negatywne strony gier komputerowych, przede wszystkim trzeba wymienić tutaj uzależnienie. Specjaliści twierdzą, że bardziej narażeni są na nie chłopcy. Gracze, którzy są uzależnieni często mają wielkie problemy z przerwaniem rozgrywki, tracą oni poczucie czasu, przez co zaniedbują obowiązki szkolne i relacje z innymi osobami. W ekstremalnych warunkach może to doprowadzić do bardzo negatywnych konsekwencji dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Inną wadą jest wzrost agresji i nadpobudliwości dla graczy. Może to być spowodowane napięciem towarzyszącym rozgrywką, oraz negatywnym wzorcom przekazywanym przez niektóre gry np. typu strzelanki. Należy wspomnieć, że dzieci mogą również ponosić wysokie koszty emocjonalne grania. Porażki, nerwowe rozgrywki, czy chociażby zwieszenie się sprzętu w strategicznym momencie może się źle odbić na ich psychice, gdy naprawdę mocno zaangażują się w zabawę. Wielu wskazuje również, że świat, który jest przedstawiony w grach został znacznie uproszczony co może spowodować błędne rozumienie prawdziwej rzeczywistości. Wymieniając wady gier komputerowych nie można nie wymienić konsekwencji fizycznych. Siedzący tryb życia, za mało ruchu, problemy ze wzrokiem, krzywy kręgosłup to tylko niektóre przykre rezultaty, długiego, regularnego siedzenia przed komputerem czy innym urządzeniem mobilnym.

 

Gry komputerowe oraz gry przeznaczone na inne urządzenia mobilne niosą za sobą wiele zalet, oraz wiele wad. Na pewno należy dokładnie zapoznać się z wybraną grą, dostosować je do wieku dziecka, oraz wyznaczyć odpowiednią ilość czasu, aby gra stała się miłym dodatkiem do codzienności, a nie głównym sposobem na spędzanie wolnego czasu.

 

To, że Twoje dziecko będzie spędzało czas przy komputerze jest więcej niż pewne, ale zawsze może być to pozytywnie spożytkowany czas. Pokaż swojemu dziecku kreatywne zajęcia z robotyki  i ciesz się, że zdobywa nowe umiejętności, które przydadzą się mu w dorosłym życiu.