Rozwój dziecka to dynamiczny proces, warunkujący dalsze życie młodego człowieka, dlatego tak bardzo istotne jest zadbanie o czynniki zewnętrzne wpływające na dzieci od najmłodszych lat. Badania wskazują, że już w przeciągu pierwszych sześciu tygodni życia niemowlaka, zachodzą niezwykle istotne zmiany – dziecko jest w stanie skupić wzrok na twarzy konkretnej osoby a także unieść głowę na kilka sekund. Skoro już małe dziecko potrafi odczuwać bodźce płynące ze środowiska, to co dopiero kilkulatek, podczas zabawy i nauki.

 

Nawyki od najmłodszych lat

 

Kształtowanie dobrych nawyków u dziecka to rzecz absolutnie fundamentalna. Dużą uwagę należy w tym procesie zwracać na systematyczność, która w naturalny sposób przyczyni się do szybkiego przyswojenia rzeczonych nawyków. Powinny one dotyczyć nie tylko życia codziennego, czyli sprzątania, przestrzegania zasad higieny, uczenia się odpowiedzialności związanej z uczęszczaniem do szkoły czy przedszkola, ale także odnosić się do sfer związanych z rozrywką dziecka, czyli zabawą.

 

Nauka poprzez zabawę

 

Zabawa to bowiem najatrakcyjniejszy, a zarazem najbardziej efektywny sposób nauki. Wpływa na prawidłowy rozwój psychiczny naszych pociech, a zarazem kształtuje zdolności niezbędne do odpowiedniego rozwoju psychicznego, umiejętność myślenia przyczynowo-skutkowego, czy orientację w przestrzeni. Te trzy wymienione umiejętności związane są z konkretnym typem zabawy, mianowicie z tworzeniem budowli z klocków LEGO, których ostatnim mottem stało się „Inspiruje i rozwija budowniczych jutra”. W istocie, począwszy od zestawów DUPLO dla najmłodszych, firma oferuje szeroki wybór produktów, które w założeniu mają przygotować młodego człowieka do dalszego rozwoju, a nawet nauki programowania uwzględnionej w zestawach przeznaczonych dla nieco starszych dzieci.

 

Zabawy związane z klockami, to jednak nie tylko zdobywanie umiejętności matematycznych, czy rozpoznawania kształtów i kolorów, ale przede wszystkim rozwijanie wyobraźni, kreatywności, sprawności manualnych i koordynacji wzrokowej. I tak w zależności od tego, jakie budowle tworzy dane dziecko, można zdefiniować to, jak bardzo istotna jest dla niego wyobraźnia, a na podstawie ilości porażek i prób podjętych w celu ich naprawy możemy dowiedzieć się nieco więcej o charakterze młodego człowieka.

 

Lego – coś więcej niż zwykła zabawka

 

Do pierwszego roku życia, dziecko klocki postrzega jako zwykłą zabawkę i tak też je traktuje – bada kształty, rzuca nimi, ściska. W roku drugim, uczy się układać nieskomplikowane konstrukcje, buduje coraz wyższe wieże, zwraca uwagę na intensywność barw. Trzeci rok to najintensywniejszy rozwój pociechy, która chętnie podejmuje się kreowania zaawansowanych figur i coraz szybciej rozwija niezbędne przy tym umiejętności, próbuje także naśladować rzeczywistość. Z ukończeniem czterech lat, zazwyczaj rozpoczyna się całkowicie nowy, pełen rozmaitych kształtów świat. Dziecko próbuje budować konkretne konstrukcje, często je nieustannie urozmaicając – w tym momencie warto wprowadzić klocki wspomagające naukę liter i cyfr.

 

Klocki w dziecięcych zabawach pojawiają się już od dawien dawna i, pomimo wciąż rozwijającego się przemysłu zabawkowego, nadal pozostają numerem jeden jeżeli chodzi o rozrywki małych pociech. W zależności od wieku i umiejętności dziecka, warto poświęcić chwilę, by dobrać najodpowiedniejszy zestaw klocków, który pozwoli na dynamiczny rozwój naszych maluchów.