O tym jak ważne jest posługiwanie się językiem obcym – najczęściej angielskim, w dzisiejszych czasach właściwie nikt z nas już nie posiada najmniejszych wątpliwości. Znając angielski oraz potrafiąc się dzięki niemu swobodnie komunikować czujemy się otwarci na cały świat – jesteśmy w stanie nawiązać znajomości z ludźmi z całego świata, możemy swobodnie podróżować na własną rękę- bez pośrednictwa biur podróży, a także mamy większe możliwości znalezienia lepiej płatnej pracy i to nie tylko w swoim kraju, ale także poza jego granicami.

 

Lekcje języka obcego od najmłodszych lat

 

 

Naukę języka angielskiego należy zacząć stosunkowo wcześnie, właściwie jak tylko dziecko opanuje swój ojczysty język warto stopniowo oswajać go z językiem obcym, na przykład poprzez oglądanie prostych kreskówek po angielsku lub słuchanie i śpiewanie piosenek. Dobrym rozwiązaniem jest także włączanie radia w języku angielskim, dzięki czemu dziecko oswaja się z obcym akcentem i jest mu łatwiej przyswajać obcą mowę.

Kolejnym ważnym powodem, aby uczyć dziecko języka angielskiego już od najmłodszych lat jest fakt, iż to we wczesnym dzieciństwie kształtuje się aparat mowy i dziecko przyswaja wszystkie głoski, które są całkowicie odmienne w różnych językach. Dlatego ucząc się ich na bardzo wczesnym etapie – dzieci w swoim dorosłym życiu nie będą miały takiego problemu z wymową jaki mamy często – my dorośli – zwłaszcza podczas wymawiania ,,R” lub ,,TH” w języku angielskim. Słowa zawierające te głoski bardzo często zdradzają nasz obcy akcent.  Jeśli dziecko zacznie się uczyć języka w wieku przedszkolnym to jest ono w stanie nauczyć się nim płynnie oraz swobodnie posługiwać wraz z jego naturalnym akcentem – co jest niezwykle trudne w przypadku nauki u osób dorosłych.
Dzięki wprowadzeniu nauki języka angielskiego na bardzo wczesnym etapie – najlepiej jeszcze w trakcie edukacji przedszkolnej – dziecko zdecydowanie łatwiej poradzi sobie na lekcjach języka angielskiego, które obowiązują wszystkich w szkole. Język angielski to nie jedyne zajęcia, na które warto posłać swoje pociechy. Warto rozważyć także zajęcia wprowadzające do programowania komputerowego, które na pewno spodobają się Twojemu dziecku.

 

 

Młodsze dziecko łatwiej przyswaja wiedzę

 

 

Nauka nie będzie stanowiła dla niego przykrego obowiązku, ponieważ będzie kojarzyła się z czymś co już zna i lubi.
Ponadto, jeżeli nasze dziecko wcześnie przyswoi język angielski oraz opanuje posługiwanie się nim na dobrym poziomie o wiele łatwiej będzie wprowadzić do nauki kolejne języki. Jeśli nauka będzie odbywała się poprzez zabawę – bez wywierania na dziecku zbędnej presji to istnieją duże szanse, że zaszczepimy w dziecku chęć do poznawania nowych języków oraz odmiennych kultur.  Dzięki temu będzie ono otwarte na o wiele większe możliwości zarówno edukacyjne jak i zawodowe, a w przyszłości bardzo prawdopodobnym jest, że na etapie kształcenia wyższego wybierze uczelnię zagraniczną.

Jeżeli zaś mowa o perspektywach zawodowych dla osób znających języki obce to są one o wiele większe niż kiedy nie posługujemy się językiem obcym i jesteśmy skazani na wykonywanie pracy tylko i wyłącznie w obrębie własnego kraju, a w przypadku osób wyjeżdżających  za granicę Polski w celach zarobkowych – zwykle na wykonywanie prac czysto fizycznych.  Ostatnio bardzo popularna jest także praca zdalna znana jako ,,remote work” lub telework” kiedy to wcale nie musimy opuszczać kraju aby pracować dla zagranicznej firmy i zarabiać pieniądze w obcej walucie – jednak do tego zdecydowanie potrzeba jest biegła znajomość języka angielskiego oraz wykształcenie branżowe.

Naukę języka angielskiego zdecydowanie dobrze jest wprowadzać u dzieci już na bardzo wczesnym etapie rozwoju – przynosi to szereg korzyści na przyszłość zarówno tych materialnych jak i rozwojowych oraz sprawia, że nasze dziecko nie będzie odczuwało żadnych barier w porozumiewaniu się z ludźmi z całego świata.