Dzisiejsza rzeczywistość jest dziwna. Jeszcze kilkanaście lat temu podwórka były przepełnione dziećmi, a przywołanie ich do domu wieczorną porą było ogromnym wyzwaniem dla rodziców. Karą było siedzenie w domu i kiedy zachodziła taka konieczność, dzieci z utęsknieniem zaglądały przez okno, patrząc na bawiących się kolegów. Jak jest dziś? Chyba wszyscy wiemy. Smartfon, tablet, telewizor – cóż więcej potrzeba dzieciom do szczęścia? Obecnie odciągnięcie dzieci od wirtualnego świata bajek i gier stanowi wyzwanie. Po co podwórko, po co zabawa z rówieśnikami, skoro internet daje tak wiele możliwości. Czy oby na pewno zmierza to w dobrym kierunku?

 

Kierunek otyłość

 

Coraz więcej dzieci ma nadwagę i otyłość. Czy to dziwi? Raczej nie. Kanapowy tryb życia, niewielka ilość ruchu i często niezdrowe jedzenie. Konsekwencje takiego stylu życia ponosi wiele osób, w tym dzieci. Coraz częściej także dzieci unikają lekcji wychowania fizycznego, które często są jedynym aktywnym czasem w ich życiu. Rodzice bezmyślnie podpisują zwolnienia, a także na prośbę dzieci, często bezpodstawnie załatwiają całoroczne zwolnienia lekarskie.

 

Czas ruszyć się z kanapy!

 

Nie myślmy, że dzieci domyślą się same i dobrowolnie pójdą na spacer bądź rower, jeśli przywykły już do innego stylu życia.  Obowiązkiem rodzica jest dopilnowanie, by dziecko miało odpowiednią ilość ruchu. Często nie uświadamiamy sobie, jakie to ważne. Można nawet powiedzieć jasno, że często to wygodne. Po co martwić się, czy dziecku coś nie stanie się na boisku? Przecież w domu, przed komputerem przynajmniej jest bezpieczne? Niestety, problem dostrzegamy najczęściej dopiero wtedy, kiedy pojawiają się konsekwencje zdrowotne. Wbrew pozorom brak aktywności fizycznej wywiera ogromny wpływ na rozwój i zdrowie dzieci. Brak ruchu wpływa nie tylko na ciało i sylwetkę, ale nade wszystko na funkcjonowanie umysłu dziecka!

Badania prowadzone przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) wskazują, że 81% dzieci na świecie przejawia zbyt małą aktywność fizyczną, a polskie dzieci należą do najgrubszych w Europie.

 

Konsekwencje braku ruchu

 

  • umiejętności społeczne – dzieci aktywne fizycznie zdecydowanie lepiej radzą sobie w społeczeństwie. Sport kształtuje umiejętność radzenia sobie z porażkami. Dziecko uczy się przegrywać, co jest bardzo istotne w jego rozwoju. Ponadto sport rozbudza empatię i asertywność.
  • podatność na choroby – jak wykazują liczne badania, dzieci mało aktywne fizycznie są zdecydowanie bardziej podatne na cukrzycę, choroby serca, zwyrodnienia, osteoporozę, a nawet na nowotwory.
  • nadciśnienie tętnicze – dzieci otyłe są 7 razy bardziej narażone na rozwój nadciśnienia, niż dzieci o odpowiedniej masie ciała
  • otyłość – to najbardziej oczywista, a jednocześnie niebezpieczna konsekwencja braku ruchu. Zbyt duża masa ciała wywiera wpływ na układ krążenia. Najbardziej niebezpieczna jest otyłość trzewna – tkanka tłuszczowa umiejscawia się w okolicach brzucha.

 

Zacznij działać

 

Przede wszystkim rodzice ponoszą odpowiedzialność za swoje dzieci. Często ich lenistwo, brak wiedzy i pozorna wygoda sprawiają, że dzieci ponoszą konsekwencje. Musimy od dzieci wymagać. Musimy je uświadamiać, jak wiele dobra dla ich zdrowia może nieść regularne uprawianie sportu. Nade wszystko powinniśmy zacząć od siebie i dać dziecku przykład. Wspólne aktywne spędzanie czasu na pewno będzie dobrą zabawą, a dla dziecka być może pierwszym krokiem do zdrowia