Obecnie wszyscy jesteśmy świadkami, zjawiska, w którym świat „przenosi” się do internetu,a urządzenia zaczynają zastępować ludzi. W dobie komputerów i cyfryzacji, oraz nieustannego rozwoju nowych technologii, trudno odnaleźć się w świecie nie potrafiąc obsługiwać prostych urządzeń cyfrowych takich jak komputer czy smartphone.

 

Technologia jest wśród nas

 

Technologia otacza nas wszędzie i coraz częściej odnajduję swoje zastosowanie nie tylko jako niezbędne narzędzie do pracy, ale również w życiu codziennym i rozrywce. Dzisiaj, nikogo nie dziwi możliwość obsłużenia się samodzielnie w sklepie za pomocą samoobsługowej kasy przy użyciu panelu dotykowego. Niczym nowym nie jest również możliwość płatności telefonem, za pomocą zbliżenia. Często korzystamy z aplikacji mobilnych danych firm czy restauracji chcąc np. dokonać zamówienia. Od kilku lat również wirtualna rzeczywistość staję się dla nas rozrywką dostępną na wyciągnięcie ręki.

 

Zaprogramować swoje dzieci?

 

Skoro technologia stanowi przyszłość naszych czasów, to czemuż by nie zadbać o to by nasze dzieci rozwijały w sobie smykałkę do programowania od najmłodszych lat. I nie chodzi tutaj o to, by od razu tworzyć z nich programistów. Chodzi raczej o fakt, że w dzisiejszym świecie komputery zaczynają masowo zastępować człowieka. I to wcale nie oznacza, że człowiek stworzył machinę, która odbiera mu pracę. Oznacza to jedynie tyle, że w dobie nowych technologii przyszłością jest myślenie programistyczne. Świat coraz bardziej potrzebuję ludzi, którzy potrafią programować technologie usprawniające życie i codzienne czynności.

 

Dzieci myślą jak roboty

 

Nasze dzieci w porównaniu do pokolenia z wieku dwudziestego, można rzec, że wręcz „rodzą się” z umiejętnością korzystania z nowych technologii. Smartphon’y są dla nich tak intuicyjne, że nie potrzeba wiele czasu by dziecko zrozumiało jego działanie. Technologia stała się codziennością, jednak jak dobrze wiemy, potrafi zawodzić. Świat potrzebuję młodych, otwartych umysłów, które wniosą nowe pomysły usprawniające życie nam wszystkim.

Ucz swoje dziecko programowania

 

Nasuwa Ci się pewnie teraz jedno zasadnicze pytanie, jak uczyć dziecko czegoś czego samemu się nie umie? Aby tego dokonać trzeba przestawić umysł dziecka na myślenie robotyczne (ale spokojnie nikt nie chce robić z dzieci robotów), dlatego też coraz częściej producenci zabawek wypuszczają serie z takim właśnie przeznaczeniem. Szkoły zaczynają wprowadzać lekcje programowania już w wielu przedszkolnym w oparciu o platformy dostosowane wiekowo do najmłodszych. I słusznie, że kładziemy coraz większy nacisk na informatykę i programowanie, ponieważ to staję się nieodłącznym elementem naszych czasów.

Możesz tylko zyskać

 

Jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko lepiej rozumiało otaczający go świat i technologię, zadbaj o jego rozwój, pozwól mu odkrywać i poznawać język urządzeń, które usprawniają ten świat i przynależą do naszej codzienności. Być może programowania okrze się dla Twojego dziecka czymś pasjonującym, a dzięki Tobie, będzie miało łatwiejszy start w swojej programistycznej karierze.