Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko wyrosło na kreatywnego, inteligentnego i zaradnego człowieka. Już podczas ciąży przyszłe mamy czytają poradniki pełne najróżniejszych porad, które mogą mieć wpływ na dalszy rozwój pociechy. Prawda jest taka, że największy wpływ na rozwój malucha ma… zabawa. Jest to aktywność tak samo potrzebna do rozwoju, jak zbilansowana dieta czy ruch na świeżym powietrzu.

 

Wpływ zabawy na dziecko

 

Pierwsza zabawa w jakiej uczestniczy niemowlak to zabawa manipulacyjna. Początkowo przypadkowo łączy różne przedmioty, obraca je, uderza, zgniata, czy przekłada. Już po roku dziecko dostrzega związek przyczynowo-skutkowy między różnymi czynnościami i zaczyna samemu ustawiać wieże czy łączyć klocki. Pobudza w sobie kreatywność. Starsze dzieci natomiast zaczynają dostrzegać działania innych i chętnie naśladują otoczenie. Wtedy zabawa zaczyna kształtować mowę, zachęca do komunikacji.

 

Jaką zabawkę wybrać?

 

Jeśli chcesz zadbać o malucha, po prostu wybierz klocki. Powinny one towarzyszyć każdemu od najmłodszych lat ze względu na ogromny wpływ na rozwój. Zabawa nimi wzbudza ciekawość, rozwija wyobraźnię i kreatywność, ćwiczy koncentrację, sprawność manualną oraz koordynację wzrokową. Bawiąc się z innymi dziecko uczy się dzielić i współdziałać.

Wielki wybór klocków zwiększa również liczbę ich zalet. Dziecko może nauczyć się z nimi kolorów, kształtów, a nawet liczenia. Ważny jest odpowiedni wybór, dostosowany do wieku. Dla najmłodszych wybierzemy miękkie klocki niepowodujące zagrożeń. Między pierwszym, a drugim rokiem życia warto zmienić klocki na plastikowe lub drewniane, z których powstaną pierwsze budowle. Dobrze też zadbać o to, żeby były pełne kolorów. Następnie można śmiało wybierać klocki ze wzorami, literami i obrazkami, oraz klocki typu LEGO, które umożliwią budowanie coraz bardziej skomplikowanych figur.

Ciekawostką jest fakt, że obserwując pociechę podczas zabawy możemy również dowiedzieć się więcej o jej charakterze.

 

Zajęcia rozwojowe

 

Dziś mamy wiele alternatyw, jeśli chodzi o zajęcia dla najmłodszych. Twoja pociecha może uczestniczyć w wielu zabawach takich jak gimnastyczne, taneczne, muzyczne, plastyczne, językowe, czy techniczno-konstrukcyjne. Nie dość, że dziecko ma możliwość rozwoju w wielu kierunkach, to może to robić ze swoimi rówieśnikami. Ciekawą propozycją jest robotyka, ktora stała się popularną metodą rozwijającą umysł dziecka.

 

Czym jest robotyka? 

 

Jest to dział nauk łączący elementy informatyki, mechaniki i automatyki. Okazuje się, że wiedza z tego zakresu wpływa pozytywnie na psychofizyczny rozwój dziecka. Takie zajęcia opierają się na konstrukcji prostych robotów za pomocą specjalnych klocków, a następnie na programowaniu ich, aby wydawały dźwięki czy wykonywały ruchy. Oprócz zalet takich jak pobudzenie wyobraźni, rozwój logicznego myślenia czy zdolności manualnych, dzieci mogą w ciekawy sposób oswoić się z technologią. Samodzielne ożywianie wcześniej wspomnianych już klocków to niesamowita frajda, połączona z nauką rzeczy, które mogą przydać się później w życiu codziennym.