Robotyka to bardzo młoda dyscyplina naukowa, która łączy w sobie mechanikę, automatykę, elektornikę, sensorykę, cybernetykę i informatykę. Na pierwszy rzut oka może to brzmieć bardzo skomplikowanie, jednak tak naprawdę to wspaniała zabawa już dla najmłodszych.

 

Robotyka to niezwykle edukacyjne zajęcia, w czasie których najmłodsi uczą się konstruowania prawdziwych robotów przy pomocy specjalnych klocków wyposażonych w czujniki i elektroniczne elementy pozwalające na wykonywanie najróżniejszych czynności. W czasie pracy dziecko musi wykazać się logicznym i kreatywnym myśleniem. Jest to bardzo nowoczesna i ciekawa propozycja spędzania wolnego czasu i niesie za sobą wiele zalet podkreślanych przez specjalistów z zakresu wychowywania dzieci.

 

Zalety uczestnictwa w zajęciach z robotyki

 

Przede wszystkim na zajęciach dzieci uczą się kreatywności. Modyfikują roboty, tak aby realizować własne pomysły i dążyć do pożądanego efektu. Rozwój kreatywnego myślenia przebiega w sposób naturalny i sprawia, że w dorosłym życiu ono nie zaniknie. Uczestnictwo w takich zajęciach jest też świetną okazją do pokazania dzieciom, że nauki ścisłe takie jak matematyka czy fizyka, które czasem wydają się nudne, trudne i niepotrzebne naprawdę się przydają w praktyce. Instruktorzy pokazują maluchom przydatność struktur i zależności. Robotyka stanowi też świetne przygotowania do wyboru przyszłej pracy zawodowej.

 

Na rynku jest zapotrzebowanie na informatyków, programistów, ale również specjalistów zajmujących się skomplikowanymi technologicznie maszynami. Dzieci uczą się na zajęciach jak skonstruować maszynę i zaprogramować jej działanie za pomocą aplikacji, co może być pomocne w przyszłości i może je skłonić do dalszego poszerzania swojej wiedzy na ten temat. Mówiąc o zaletach nie można nie wspomnieć o naturalnej potrzebie dzieci do odkrywania i poznawania świata. Maluchy są bardzo zainteresowane taką aktywnością, co dalej naturalną motywację do działania i przyswajania wiedzy. Dodatkowo kiedy uda się skonstruować ciekawego robota, który wykonuje pożądane czynności dziecko jest z siebie dumne i w ten sposób buduje się jego pewność siebie.

 

Robotyka uczy i rozwija

 

Do zajęć z robotyki najczęściej wybierane są klocki LEGO, które są znane i cieszące się niesłabnącą popularnością od pokoleń. Z pewnością przyjmują wyjątkowy wymiar edukacyjny i rozwojowy kiedy dziecko z ich pomocą może samodzielnie zbudować i zaprogramować atrakcyjną i mądrą zabawkę. Z uwagi na to, że poszczególne elementy są dość małe i tworząc konstrukcje trzeba je łączyć w całość robotyka jest świetną okazją do rozwijania sprawności manualnej. Wśród zalet można wymienić także: ćwiczenie pamięci, naukę twórczego i przestrzennego myślenia, rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie. Pokazuje też dziecko, że będąc konsekwentnym i cierpliwym osiągnie cel.

 

Warto zaznaczyć, że przygodę z robotyką zaczyna się od prostszych projektów, ale z czasem można przejść do bardziej zaawansowanego i skomplikowanego działania.